Tereny narciarskie stawiają na nowości – najważniejsze inwestycje w sezonie ZIMA 2014/2015!

14.10.2014 - Magdalena Kosinski

Kolonia, 14. października Miłośnicy zimowego szaleństwa nie mogą doczekać się szusowania w śnieżnym puchu. Aby zapewnić entuzjastom narciarstwa i snowboardingu jeszcze bardziej komfortową jazdę operatorzy ośrodków narciarskich stanęli na wysokości zadania i zadbali o wiele unowocześnień i modernizacji w sezonie 2014/2015. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych innowacji w Alpach.

© Sextner Dolomiten AG/Christian Tschurtschenthaler

Wyciąg z podgrzewanymi siedzeniami na lodowcu Hintertuxer Gletscher

Operatorzy wyciągów w ośrodku Tux postawiły w tym sezonie na poprawę komfortu. 4 – osobowy wyciąg krzesełkowy Tuxerjoch jest pierwszym tego rodzaju wyciągiem na terenie Hintertuxer Gletscher, który posiada podgrzewane siedzenia. Ponadto trasa prowadząca od Sommerbergalm do wyciągów przy Tuxerjoch zostanie zastąpiona zadaszonymi schodami ruchomymi. Na terenie Rastkogel w Zillertal 3000 do 6-osobowego wyciągu Lämmerbichl dołączą Wanglspitz i Horbergjoch, które również wyposażone będą w osłony przeciw opadom i podgrzewane siedzenia.

Tunel narciarski przy lodowcu Kaunertaler Gletscher

Zwolennicy freeride´u mogą wybrać trasę Wiesejaggl, która połączona jest z oświetlonym 140-metrowym tunelem „Wiesejaggl“. Optymalne połączenie nartostrady ze stokiem umożliwia szeroki na 12 m most, po którym można przejechać na drugą stronę lodowcowej trasy. Nowa czarna trasa nr 6 prowadzi z górnej stacji kolejki Karlesjochbahn, mierzy 2,2 km długości i kończy się przy dolnej stacji kolejki, przy wyciągu krzesełkowym Ochsenalm II.

Jaskinia lodowa przy lodowcu Stubaier Gletscher

Na lodowcu Stubaier Gletscher znajduje się nie lada atrakcja dla całej rodziny. Przy górnej stacji kolejki Eisgrat, 30 m poniżej nartostrady, znajduje się jaskinia lodowa, w której zwiedzający mogą poznać historię powstawania lodowców. Dodatkowo dla najmłodszych utworzono areał zabawy na nartach fun slope. Parkur ma długość 1000 m i znajduje się przy Eisjochferner. Swoich sił można spróbować na różnych przeszkodach, jeździć po krętej trasie oraz zdobywać stromą ścianę z lodu. Ponadto w funparku można spotkać maskotki regionu Mini B. i B.BIG.

Inwestycje w SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

W największym, połączonym regionie narciarskim Austrii – w Scheffau – zostanie oddany do użytku 8-osobowy wyciąg krzesełkowy Aualm-Bahn, który zastąpi dotychczasową 4-osobową kanapę. Dzięki nowemu wyciągowi skróci się czas oczekiwania podczas godzin szczytu i miłośnicy sportów zimowych będą mogli siedzieć na podgrzewanych siedzeniach. Inwestycja pochłonęła ponad 10 milionów euro, jednakże operatorzy terenu narciarskiego widzą w tym same plusy – taśma wciągająca, podgrzewane siedzenia, osłony przeciw opadom oraz specjalne pasy bezpieczeństwa dla dzieci. W Söll, na terenie zabaw dla dzieci Hexenkinderland utworzono trasę do ćwiczeń, natomiast SkiWelt Brixen może cieszyć się nową czerwoną trasą, która mierzy 1,2 km i prowadzi od dolnej stacji kolejki Holzalmlift na wysokości 1440 m do zajazdu Gasthof Nieding na wysokości 1215 m. Dodatkowo nartostrada posiada urządzenia naśnieżające. W restauracji samoobsługowej z widokiem panoramicznym „Bergkaiser“ w Ellmau-Going miejsce na posiłek znajdzie 200 strudzonych narciarzy i snowboardzistów.

Nowa kolejka wahadłowa przy Jakobshorn

W Davos-Klosters zrealizowany zostanie równie duży projekt. Pierwszy odcinek wyciągu Jakobshornbahn zastąpi nowa kolejka wahadłowa, a dolna stacja kolejki przypominać będzie kubistyczną konstrukcję. Zainwestowane w projekt 23 miliony CHF przyczyniły się do tego, że kolejka podwoiła swoją zdolność przewozową i tym samym może zabrać jednorazowo 100 osób na stok pokonując przy tym odcinek o długości 1035 m.

Rekord z 3-S w Ischgl

Dotychczasowa, 4-osobowa gondola, zabierająca narciarzy do terenu narciarskiego Ischgl/Idalp nie była wystarczająco wydajna w stosunku do napływu gości. Dlatego też zastąpiono ją nową, trzy-linową okrężną kolejką 3-S (technologia 3-S-Bahn). W rekordowym tempie gondola Pardatschgratbahn pokonuje różnicę wysokości 1251 m. Dolny odcinek zdemontowano i zastąpiono stabilną, przeciwwietrzną kolejką okrężną, która bez przystanku zawiezie narciarzy bezpośrednio na Pardatschgrat.

Kolej panoramiczna w Montafon

Nowa kolejka panoramiczna „Panorama-Bahn“ w Silvretta Montafon kursować będzie pomiędzy Kappel a Grasjoch na wysokości 2400 m i umożliwi narciarzom dostęp do najdłuższej w Vorarlberg trasy prowadzącej do doliny HochjochTotale. 8-osobowa kabina jest jednocześnie najszybszą i pokonującą najdłuższą odległość 2370 m w Vorarlberg. Aby dotrzeć na stok kolejka potrzebuje tylko 8 minut. Z górnej stacji kolejki rozciąga się przepiękny widok panoramiczny na ponad 200 szczytów. Inwestycja pochłonęła 12,5 milionów euro.

Okrężna gondola Rosim-Bahn w Solda przy masywie Ortles

Nowa kolejka Rosim-Bahn w Solda uzupełni ofertę karuzeli narciarskiej Ortler-Ronda. 10-osobowa okrężna gondola zawiezie miłośników sportów zimowych do terenu narciarskiego Kanzel, gdzie oprócz restauracji górskiej Kanzel również oddany do użytku został park zabaw dla dzieci Cevedale. Stamtąd możliwa będzie jazda nową panoramiczną nartostradą, która mierzy 2,5 km i prowadzi do dolnej stacji kolejki. Rozbudowa i połączenie nartostrad mają się przyczynić do utworzenia miejscowości zamkniętej dla ruchu kołowego.

Wyciąg krzesełkowy Kammerkör-Bahn w Waidring/Steinplatte

W tyrolskiej miejscowości Waidring, na terenie narciarskim Steinplatte, wysłużony, 3-osobowy wyciąg krzesełkowy z lat 80-tych, zostanie zastąpiony nowoczesną 6-osobową kolejką Kammerkör z podgrzewanymi siedzeniami oraz z osłoną przeciwśniegową i przeciwwiatrową. Nowo wybudowana dolna stacja kolejki znajduje się około 900 m na północ w kierunku Schwarzlofer 1250 m. Natomiast na wysokości 1660 m powstała górna stacja kolejki z „Panoramastadl“.

Modernizacja wyciągów w Trois Vallées

W regionie Trois Vallées dokonano wielu unowocześnień. Między innymi w Val Thorens zamieniono 4-osobowe wyciągi „Plan de l’Eau“ i „Portette“ na wygodne 6-osobowe kanapy. Również w Courchevel miłośnicy zimowego szaleństwa będą mogli zająć miejsce w wygodnych 6-osobowych wyciągach krzesełkowych „La Forêt“ i „Aiguille du Fruit“. Oprócz tego serce początkujących freeriderów zabije szybciej na nowej trasie off piste „Liberty Ride“, która mierzy 1,3 km.

Zdobądź puchar w Dolinie Ötztal

Dla narciarskich maniaków Sölden przygotowało nie lada atrakcję, a mianowicie zawody „Adrenalin Cup 2014/15“. Podczas zawodów zbiera się punkty w dziesięciu dyscyplinach. Każdy, kto zakupi karnet „AdrenalinPass“, może wziąć udział w pucharze i rywalizować m.in. w slalomie gigancie, fotosafari, jeździe po muldach oraz na trasie z pomiarem prędkości, a także w zimowych wędrówkach. Wyniki są rejestrowane przez cały sezon i na koniec sezonu wygrywa ten z najlepszym wynikiem w danej dyscyplinie.

Nowe wyciągi w Austrii i na Słowacji

Wiele ośrodków narciarskich zastępuje mniejsze wyciągi większymi kanapami. W Sölden, wyciąg krzesełkowy Wasserkar zostanie rozbudowany do 6-osobowej kanapy z osłoną przeciwwiatrową. Również najbardziej pewna śniegowo wioska na świecie Damüls może być dumna z nowego 6-osobowego wyciągu krzesełkowego Sunnegg-Lift. Natomiast słowacka miejscowość Štrbské Pleso idzie z duchem czasu i podjęła się modernizacji terenu narciarskiego.Będzie kursować na nim 6-osobowa kolejka Interski, która zawiezie narciarzy z dolnej stacji kolejki do środkowej stacji Furkota, położonej na wys. 1565 m. Dzięki temu będzie można dotrzeć do niebieskiej i czerwonej nartostrady prowadzącej do doliny.

Planowane inwestycje na sezon 2015

Duże inwestycje planowane są również w Pilerseetal. Według doniesień miejscowych mediów, operatorzy kolejek Fieberbrunn planują dołączyć do cyrku narciarskiego Saalbach Hinterglemm. Dzięki temu teren zyska z dotychczasowych 40 km tras i 11 wyciągów łącznie 240 km nartostrad oraz 66 wyciągów. Jeżeli związek tyrolski TVB, koleje górskie oraz miejscowości dojdą do porozumienia, to ten wynoszący 18 milionów euro projekt zostanie rozpoczęty już w lecie 2015 roku, aby zdążyć na otwarcie sezonu zimowego w tym samym roku. Sallbach Hinterglemm ma jeszcze większe plany: w sezonie 2016/17 region Zell am See i Kaprun mają również dołączyć do cyrku narciarskiego.

W celu uzyskania więcej informacji, materiałów zdjęciowych, artykułów prasowych czy pomocy przy wyszukiwaniu oferty, prosimy o kontakt:

TravelTrex GmbH Magdalena Kosinski prasa-pl@traveltrex.com Tel.: +48 22 380 39 01 http://prasa.snowtrex.pl/newsroom/

Print Friendly and PDF
  • wtorek, 14. Październik 2014
  • Autor: Magdalena Kosinski
  • Kategorie: Prasa
SnowTrex Awards 2016: zabawa na nartach w najlepszym stylu

Miłośnicy sportów zimowych polecają najpopularniejsze obiekty i tereny ...

Zabawa na stoku bez kompromisów

Jeszcze bogatsza oferta oraz dodatkowe usługi przy niezmiennie najlepszych cenach – ...

Najlepsze ośrodki narciarskie dla rodzin, par i grup

Dokąd najczęściej wybierają się na narty europejskie rodziny, pary i grupy? ...

Ankieta Top of après-ski: Ischgl znowu na podium!

Bezkonkurencyjnym centrum après-ski w Alpach jest po raz kolejny Ischgl. Taki jest ...