Nowy teren narciarski i solidna dawka techniki – nowości w sezonie zimowym 15/16

29.09.2015 - Katarzyna Staniszewska

Czego fani sportów zimowych mogą się spodziewać tego sezonu w Alpach? Wielu atrakcji! Wśród nich ogromne połączone tereny narciarskie, nowoczesne kolejki linowe i liczne wydarzenia sportowe. Na szczególną uwagę zasługuje tu kolebka sportów zimowych – Austria. SnowTrex relacjonuje najważniejsze zmiany w popularnych regionach narciarskich.

Symboliczne wbicie pierwszej łopaty „TirolS“, na zdjęciu od lewej: Anton Niederwieser (GF Bergbahnen Fieberbrunn GmbH), Josef Kröll (GF Hinterglemmer Bergbahnen GmbH), Martin Trixl (GF Bergbahnen Fieberbrunn GmbH), Helmut Thomas (GF Saalbacher Bergbahnen GmbH), Rudolf Eberl (GF Leoganger Bergbahnen GmbH) © Skicircus – Daniel Roos

TirolS – nowe połączenie pomiędzy Skicircus i Fieberbrunn

Największą zmianą na obszarze alpejskim tej zimy jest nowa 10-osobowa gondola „TirolS“, która stanowi spełnienie odwiecznego marzenia Związku Turystyki, właścicieli wyciągów i lokalnych wspólnot: połączenie Skicircus Saalbach-Hinterglemm Leogang z sąsiednim Fieberbrunn w Dolinie Pillersee. Kolejka linowa prowadzi od dolnej stacji Reckmoos-Süd do stacji środkowej przy Hörndlingergraben, a następnie w górę do Reiterkogel, w samo centrum Skicircus. Stąd biegnie nowa 3,5-kilometrowa czerwona trasa Vierstadlalm, która w razie potrzeby jest sztucznie naśnieżana.

Tym samym nowy Skicircus-Fieberbrunn znacznie się powiększył. Zgodnie z najnowszą metodą pomiaru długości tras, autorstwa Christopha Schrahe i jego firmy doradczej Montenius Consult, w regionie Skicircus i Fieberbrunn dostępne jest ok. 270 km tras. O jego randze świadczy również przyznany znak jakości. Schrahe wyjaśnia: „W celu przyznania znaku jakości mierzymy długość wszystkich tras, kierując się linią pośrodku trasy lub szlaku – czyli tą przebiegającą dokładnie pomiędzy lewą i prawą krawędzią trasy.” Zgodnie z nowymi obliczeniami Skicircus jest większy niż SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental. Dotychczasowy zwycięzca w tej kategorii oferuje jednak według oficjalnych pomiarów 280 km tras.

Nasze wskazówki:

 • „BergFestival“ w Saalbach w dniach 04.-06.12.2015 skupia pod jednym dachem wykonawców różnorodnych gatunków muzycznych jak np. Stiller, Fettes Broot, The Subways, Moop Mama i Turbostaat.
 • Do najważniejszych wydarzeń należą również prestiżowe wyścigi skuterów śnieżnych „Snow Mobile” (03.-06.12.2015), „Rave on Snow“ (10.-13.12.2015) z udziałem ponad 70 DJ-ów i występami na żywo oraz przystanek Freeride World Tour w Fieberbrunn (06.03.2016).

Najszybszy wyciąg krzesełkowy na świecie w Brixen

W Brixen dostęp do terenu SkiWelt zapewni już wkrótce najszybszy 8-osob. wyciąg krzesełkowy na świecie. Nowa kolejka Jochbahn o długości 2 km jest dwa razy dłuższa niż poprzednia, mimo tego potrzebuje na dojazd mniej czasu (6 m na sekundę). Poza wyciągiem otwarta została również nowa trasa Jochbahn.

Ultranowoczesna kolejka Hartkaiserbahn w Ellmau

Z poprzedniej kolejki linowej Hartkaiser powstała nowoczesna 10-osob. gondola. Kabiny z podgrzewanymi siedzeniami i Wi-Fi, a także przedłużona strefa wsiadania z dodatkowymi 8 metrami gwarantują wyjątkowy komfort. Górna stacja oferuje natomiast atrakcje w postaci restauracji dla dzieci, opieki nad dziećmi, szkółki narciarskiej wraz ze szkółką dla dzieci, a także przechowalni na narty. Pozytywne zmiany widoczne są również w dolinie: na gości czeka kompletna infrastruktura z przechowalnią na sprzęt, sklepem sportowym, restauracją, lokalem après-ski i garażem podziemnym na 150 miejsc.

Przyjazna dla dzieci kolejka Schernthannbahn w Hopfgarten

Szczególnej atrakcji w kwestii komfortu na wyciągu można się spodziewać w Hopfgarten: nowa 6-osob. kolejka Schernthannbahn posiada ogrzewane siedzenia, komfortową tapicerkę, błękitną osłonę, automatyczne zamknięcie i pomoc podczas wsiadania. W tym przypadku mowa o podnośniku, który rozpoznaje wsiadające dzieci i dopasowuje się do ich potrzeb. Ten wyciąg dowodzi, że komfortu nigdy dość.

Nasza wskazówka: niemal kultowym wydarzeniem jest organizowany 21.01.2016 w Westendorf nocny slalom narciarski FIS, który można traktować jako rozgrzewkę przed słynnym wyścigiem Hahnekamm.

Szczyt Penken w Mayrhofen zyska kolejną atrakcję: nową kolejkę Penkenbahn. Ten nowoczesny wyciąg posiada komfortowe gondole z ławkami, Wi-Fi, osobny dostęp dla szkółek narciarskich oraz schowki w górnej i dolnej stacji. Warto wspomnieć, iż kolejka 3S należy do najszybszych wyciągów: na Penken dociera ona w zaledwie 8,2 minuty. Wraz z nową kolejką rozpoczyna się również realizacja projektu „Przyszłość Mayrhofen”, do którego należą również nowy dworzec oraz ulepszona sieć autobusowa.

Nasze wskazówki:

 • Kolejka Penkenbahn oficjalnie zostanie uruchomiona 19.12.2015 roku. W tym samym czasie odbędzie się legendarny „Rise&Fall” ze swoimi spektakularnymi zawodami i zabawą.
 • Podczas „Snowbombing” w dniach 04.-09.04.2016 czekają na gości liczne występy DJ-ów oraz pokazy na żywo. Dokładny program nie jest jeszcze do końca znany, natomiast dotychczasowe występy, jak np. Fatboy Slim, The Prodigy, Skrillex, Kasabian czy Basement Jaxx przerosły najśmielsze oczekiwania.

Goście odwiedzający Kitzbühel mają tej zimy kolejne powody do zadowolenia: nowa 8-osob. kolejka Brunnbahn posiada siedzenia z prawdziwej skóry! Wyjątkowy komfort gwarantuje ponadto ogrzewanie w siedzeniach i osłony. Nowy wyciąg dojeżdża do Hahnenkamm/Pengelstein, a tym samym w samo centrum terenu narciarskiego. Oprócz tego powstały 3 nowe trasy o różnych poziomach trudności – od niebieskiej, aż po czarną.

Nasza wskazówka: punktem kulminacyjnym sezonu zimowego w Kitzbühel jest rozgrywany corocznie w dniach 19.-24.01.2016 Wyścig Hahnenkamm, organizowany przy miejscowym szczycie Hahnenkamm. Zawodom sportowym towarzyszą tu liczne imprezy i dodatkowe wydarzenia.

Zillertal Arena zyskuje nową trasę prowadzącą bezpośrednio do doliny w Zell! W przyszłości możliwy będzie zjazd z przełęczy na wysokości 2500 m, aż do doliny do Zell lub Rohrberg. Łącznie trasa ta liczy okazałe 8,4 km i pokonuje 1920 m wysokości. Trasę tą polecamy jednak wyłącznie dla zaawansowanych. Jest to czarna wymagająca trasa o nachyleniu sięgającym ok. 50%, stanowiąca jednocześnie przedłużenie czerwonej trasy „Sportabfahrt”. Ten 2,2-kilometrowy odcinek prowadzi od środkowej stacji przy Wiesenalm, aż do doliny.

Nasze wskazówki:

 • Jednym z czterech przystanków na „Zillertal Välley Rälley“ jest snowpark w Gerlos (23.-24.01.2016). Atrakcją podczas tego wydarzenia będą zawody, nauka z instruktorem oraz testowanie sprzętu dla miłośników freestyle i snowboardzistów.
 • Dla amatorów selfies z pewnością nie zabraknie atrakcji na wyciągu Karspitzbahn w Zell: gondola facebook. Zainstalowany w gondoli aparat umożliwia robienie zdjęć, którymi można od razu podzielić się ze znajomymi na facebook, bądź też obejrzeć w fotogalerii na stronie facebook Zillertal Areny.
 • Nowość: „Arena Champions”. Podczas zawodów na terenie narciarskim każda osoba z ważnym karnetem ma możliwość zbierania punktów na 10 stacjach i zyskania miana Mistrza Areny.
 • Nowością jest również „Arena News Show”: poprzez videostream dostępne są codziennie informacje odnośnie warunków pogodowych i najważniejszych wydarzeń, a także wielokrotnie w ciągu tygodnia wywiady i reportaże z terenów narciarskich.

Po dwóch latach budowy i 12000 przesadzonych drzew nadeszła upragniona chwila: od grudnia 2015 roku w Les 2 Alpes zostanie otwarta nowa trasa bezpośrednio do miejscowości. Do tej pory dostępna były wyłącznie trudna czarna trasa oraz zatłoczona płaska trasa prowadząca do doliny. Wyjątkowo szeroka niebieska trasa „Jandri 1” jest dla wielu fanów Les 2 Alpes prawdziwym wybawieniem. Polecana jest ona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, umożliwiając jednocześnie zjazd do samej wioski.

Nasza wskazówka: także tej zimy Les 2 Alpes gwarantuje zabawę na najwyższym poziomie, mi.in. podczas jedynego w swoim rodzaju otwarcia sezonu „Pow(d)er Week” (05.-12.12.15), rozrywki na „Snowzone” (05.-12.03.16) oraz bitwy studentów „UniChamp” (12.-19.03.16).

Nowa atrakcja w Dolinie Ötztal, a konkretnie w Hochgurgl, wyróżnia się jedynym w swoim rodzaju pomysłem. „Top Mountain Crosspoint“ spełnia jednocześnie kilka funkcji: jest to dolna stacja nowej gondoli Kirchenkar z restauracją, poza tym punkt poboru opłat za przejazd ulicą Timmerjoch, a także miejsce z najwyżej położonym muzeum motoryzacji w Europie – „Mountain Motorcycle Museum“. Ten nowoczesny wielofunkcyjny kompleks architektonicznie przypomina zaspę śnieżną.

Nasza wskazówka: budowla została ukończona, natomiast pojedyncze elementy będą dostępne dla gości stopniowo. Kolejka górska oraz restauracja zostaną uroczyście otwarte 27.11.2015. Muzeum motoryzacji dostępne będzie od 08.04.2016, natomiast punkt poboru opłat rozpocznie pracę, w zależności od warunków śniegowych, od połowy czerwca 2016.

Pośrodku największego terenu narciarskiego Tyrolu Południowego wcielony został w życie projekt muzeum górskiego, autorstwa alpinisty Reinholda Messnera. Na płaskowyżu szczytu Kronplatz, na wysokości 2275 m otwarte zostało w lipcu 2015 szóste, a zarazem ostatnie „Messner Mountain Museum“: „MMM Corones“. Tematem wystawy, prezentowanej w budynku autorstwa znakomitej pani architekt Zaha Hadid, jest królewska dyscyplina w dziedzinie wspinaczki – tradycyjny alpinizm oraz wspinaczka skalna.

SnowTrex na temat

Marc Behrmann, kierownik Działu Zakupu w TravelTrex GmbH

„Jako organizator wyjazdów zimowych chcemy zapewnić naszym Klientom urlop narciarski na najwyższym poziomie w atrakcyjnych destynacjach. Jednocześnie zaobserwować można wzrost wymagań ze strony Klientów odnośnie standardu terenu narciarskiego. Dlatego też cieszymy się z postępów w dziedzinie infrastruktury, takich jak połączenie dwóch wspaniałych terenów narciarskich poprzez kolejkę TirolS. Takie nowości z pewnością wzbogacają ofertę i umożliwiają naszym Klientom urlop narciarski na najwyższym poziomie.”

W celu uzyskania dalszych informacji i materiału zdjęciowego, bądź pomocy podczas poszukiwań prosimy o kontakt z:

TravelTrex GmbH Magdalena Kosinski m.kosinski@traveltrex.com Tel. 22 380 39 01

 

 

 

Print Friendly and PDF
 • wtorek, 29. Wrzesień 2015
 • Autor: Katarzyna Staniszewska
 • Kategorie: Prasa
SnowTrex Awards 2016: zabawa na nartach w najlepszym stylu

Miłośnicy sportów zimowych polecają najpopularniejsze obiekty i tereny ...

Zabawa na stoku bez kompromisów

Jeszcze bogatsza oferta oraz dodatkowe usługi przy niezmiennie najlepszych cenach – ...

Najlepsze ośrodki narciarskie dla rodzin, par i grup

Dokąd najczęściej wybierają się na narty europejskie rodziny, pary i grupy? ...

Ankieta Top of après-ski: Ischgl znowu na podium!

Bezkonkurencyjnym centrum après-ski w Alpach jest po raz kolejny Ischgl. Taki jest ...