Imponujące budowle – siedem zimowych cudów świata

24.11.2014 - Magdalena Kosinski

Klasyczne siedem cudów świata starożytnego po dziś dzień zapiera dech w piersiach. Te gigantyczne budowle graniczą z cudem, gdyż faktycznie zostały wybudowane przez ludzkie ręce. Również w nowoczesnych ośrodkach narciarskich, zarówno na stokach można napotkać niesamowite obiekty na stokach i poza nimi na miarę cudu. SnowTrex wybrał siedem zimowych cudów świata.

Największy na świecie ratrak © PRINOTH

1. Bestia na stoku – największy ratrak na świecie

Model „BEAST” pochodzący spod igły globalnej firmy PRINOTH AG, z siedzibą w Południowym Tyrolu, jest największym i najpotężniejszym na świecie ratrakiem pod względem mocy i zasięgu. Maszyna mierzy ponad 10 metrów długości, ma ponad 7 m powierzchni roboczej i jest wysoka na ponad 3 metry. To oznacza, że jest średnio o jeden metr większa od zwyczajnego ratraku. Z niesamowitą mocą 527 PS, 11,5-tonowa bestia spycha masy śniegu umieszczoną z przodu pojazdu 6-metrową tarczą, dzięki czemu może w najkrótszym czasie przygotować stok o powierzchni 17,5 m².

2. Fascynacja górska – szwajcarskie cuda

Mało która góra fascynuje tak jak Matterhorn. Symbol Szwajcarii ze swoim charakterystycznym szczytem kształtuje okolicę i ośrodek narciarski Zermatt jak żaden inny. Matterhorn, widoczny niemal z każdego miejsca – zarówno będąc w dolinie jak i z terenu narciarskiego, znalazł się w 2009 roku na liście Cudów świata natury” wyłonionych przez fundację New7wonders. Zespół ekspertów pod przewodnictwem byłego dyrektora UNESCO Federico Mayor wybrał Matterhorn spośród 21 finalistów. Nawet jeżeli szczyt nie znalazł się ostatecznie na liście zwycięzców, jest on dla wszystkich zapalonych alpinistów i miłośników pięknych krajobrazów geologicznym cudem natury.

3. Całkiem gorąco – do sauny w gondoli

W fińskiej Laponii, na terenie narciarskim Ylläs, szczególna gondola zawiezie miłośników zimowego szaleństwa na stok. Pierwsza i jedyna w swoim rodzaju 4-osobowa gondola pełniąca funkcję sauny wyposażona jest w prawdziwy drewniany piec i przyciemnianie szyby. Podróż na szczyt o wysokości 718 m, jak również seans w saunie trwa 15 minut. Po dotarciu do stacji narciarskiej  można skorzystać z pryszniców, przebieralni oraz udać się do kawiarni. Gondola-sauna ta kursuje po fińskim terenie już od 2008 roku. Nie do pomyślenia, że trend ten nie dotarł jeszcze do Alp…

4. Lodowy nocleg – Icehotel w Szwecji

Pierwszy na świecie lodowy hotel powstał w szwedzkim Jukkasjärvi. „Icehotel Jukkasjärvi” istnieje już od 25 lat i każdej zimy zostaje na nowo wybudowany i rzeźbiony przez międzynarodowych artystów. Na przełomie listopada i grudnia 2014 roku powstanie tym samym historyczny Ice Hotel #25. W tej potężnej budowli jest wszystko wykonane z lodu: hol z kolumnami, bogato rzeźbione pokoje, łóżka i meble. Nawet Ice Bar wyposażony jest w krzesła i stoły z lodu, a szczególną atrakcją są lodowe szklanki, w których serwowane są koktajle. Mimo panującej w pokojach sypialnych temperatury -5 ° Celsjusza goście nie zmarzną. Ciepłe futra i skóry czekają na zmarzlaków. W zależności od standardu pokoju nocleg w takim egzotycznym lokum w pokoju dwuosobowym kształtuje się pomiędzy 350 i 950 €.

5. Po linie– największa gondola na świecie

Vanoise Express w Alpach francuskich jest największą na świecie dwupiętrową kolejką linową. Na dwóch poziomach mieści bowiem niewiarygodne 200 osób, sprzęt narciarski i walizki włącznie. W pełni załadowana pokonuje 1824 m trasę w cztery minuty. Tym samym nie jest tylko największą, ale i najszybszą kolejką linową na świecie. Podobnie niezwykła jest konstrukcja gondoli: brak dolnej- i górnej stacji kolejki, gdyż start i cel znajdują się prawie na tym samym poziomie. Niespotykane jest również to, że na całej długości od La Plagne do Les Arcs brak jest niezbędnych filarów podtrzymujących liny.

6. Pustynia, wielbłądy, jazda na nartach – hala narciarska w Dubaju

Jazda na nartach pośród wielbłądów, pustyni i 50° temperatury na zewnątrz? Zapraszamy do Dubaju do największej na świecie hali narciarskiej „Ski Dubai”, w której oprócz 6000 ton sztucznego śniegu znajduje się wiele innych atrakcji. Wybudowana w 2005 roku hala była krokiem milowym w dziedzinie narciarskich areałów indoor. Pięć tras o łącznej powierzchni 22500 zapewnia zabawę na stoku na wszystkich poziomach zaawansowania. 4-osobowy wyciąg krzesełkowy transportuje narciarzy na stoki, które pokryte są grubą warstwą naturalnego śniegu i otoczone drzewami. W funparku mogą wyszaleć się miłośnicy freestyle´u. Poza trasami szczególną popularnością wśród dzieci cieszą się zjazdy na dużych plastikowych kulach, na sankach oraz zabawa w 3000 m² parku z jaskinią. Atrakcją tego krytego stoku narciarskiego są prawdziwe pingwiny, które spacerują po terenie w określonych porach. Zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice chętnie robią sobie z nimi selfies. Dopóki duńska hala narciarska Skidome” w Randers istnieje tylko na papierze (otwarcie planowane na rok 2016), to właśnie „Ski Dubainosi miano jednego z narciarskich cudów świata.

7. Freestyle nie zna granic – najdłuższa halfpipe na świecie

W szwajcarskim Laax jeszcze w tym sezonie zostanie wybudowana najdłuższa na świecie halfpipe. „Superpipe powstanie w samym sercu terenu, snowparku „No Name”. Konstrukcja mierzy 200 m długości, 6,9 m wysokości i tym samym osiąga poziom olimpijski. Ten wielki kolos będzie bazą szkoleniową i treningową narciarstwa i snowboardingu szwajcarskiego związku Swiss-Ski jak również miejscem, w którym odbywać się będą największe imprezy snowboardowe w Europie m.in. Burton European Open.

Pobierz infografikę do umieszczenia na swojej stronie:

W celu uzyskania więcej informacji, materiałów zdjęciowych, artykułów prasowych czy pomocy przy wyszukiwaniu oferty, prosimy o kontakt:

TravelTrex GmbH Magdalena Kosinski prasa-pl@traveltrex.com Tel.: +48 22 380 39 01 http://prasa.snowtrex.pl/newsroom/

Print Friendly and PDF
  • poniedziałek, 24. Listopad 2014
  • Autor: Magdalena Kosinski
  • Kategorie: Prasa
SnowTrex Awards 2016: zabawa na nartach w najlepszym stylu

Miłośnicy sportów zimowych polecają najpopularniejsze obiekty i tereny ...

Zabawa na stoku bez kompromisów

Jeszcze bogatsza oferta oraz dodatkowe usługi przy niezmiennie najlepszych cenach – ...

Najlepsze ośrodki narciarskie dla rodzin, par i grup

Dokąd najczęściej wybierają się na narty europejskie rodziny, pary i grupy? ...

Ankieta Top of après-ski: Ischgl znowu na podium!

Bezkonkurencyjnym centrum après-ski w Alpach jest po raz kolejny Ischgl. Taki jest ...